Двигуни внутрішнього згоряння, установки та технічна експлуатація Internal Combustion Engines, Plants and Technical Maintenance Department

+38 (093) 031 31 01

Двигуни внутрішнього згоряння, установки та технічна експлуатація Internal Combustion Engines, Plants and Technical Maintenance Department

ДВИГУНИ НЕТРАДИЦІЙНИХ СХЕМ

Illustration



Тип: обов’язковаВикладач: Наливайко Василь СтепановичРік підготовки: 4-йСеместр: 8-йКількість кредитів: 3 Кількість модулів: 1Кількість змістових модулів: 4Загальна кількість годин: 90Вид контролю: екзаменРобоча програма 2021 р.Робоча програма 2024 р.

Розподіл годин

  • ДЕННА ФОРМА

    Лекції

    30

    Практичні

    15

    Самостійна робота

    45

    Усього

    90

  • ЗАОЧНА ФОРМА

    Лекції

    10

    Практичні

    4

    Самостійна робота

    76

    Усього

    90

ДЕННА ФОРМА

ЗАОЧНА ФОРМА

  • Лекції

    30

    10

  • Практичні

    15

    4

  • Самостійна робота

    45

    76

  • Усього

    90

    90

Загальна інформація

Набуті компетентності

● Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі і практичні роботи у галузі енергетичного машинобудування або у процесі навчання, що передбачає застосування теорії тепломасообміну, технічної термодинаміки, гідрогазодинаміки, трансформації (перетворення) енергії, технічної механіки та методів відповідних наук і характеризується комплексністю та невизначеністю умов.● Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності.● Здатність працювати в команді.● Здатність аналізувати інформацію з літературних джерел, здійснювати патентний пошук, а також використовувати бази даних та інші джерела інформації для здійснення професійної діяльності.● Здатність застосовувати стандартні методи розрахунку при проектуванні деталей і вузлів енергетичного і технологічного обладнання.● Здатність брати участь у роботі над інноваційними проектами,використовуючи методи дослідницької діяльності.● Здатність визначати можливість і доцільність застосування двигунів нетрадиційних схем.

Результати навчання

● Знання і розуміння інженерних наук на рівні, необхідному длядосягнення інших результатів освітньої програми, в тому числі певна обізнаність в останніх досягненнях.● Розробляти і проектувати вироби в галузі енергетичногомашинобудування, процеси і системи, що задовольняють конкретні вимоги, які можуть включати обізнаність про нетехнічні (суспільство, здоров'я і безпека, навколишнє середовище, економіка і промисловість) аспекти; обрання і застосовування адекватної методології проектування.● Проектувати об’єкти енергетичного машинобудування, застосувати сучасні комерційні та авторські програмні продукти на основі розуміння передових досягнень галузі.● Розуміння застосовуваних методик проектування і досліджень у сфері енергетичного машинобудування, а також їх обмежень.● Аналізувати розвиток науки і техніки.● Розробляти, моделювати та аналізувати ефективність двигунівнетрадиційних схем з використанням сучасних програмних засобів та методів інженерного проєктування, з урахуванням екологічних і енергетичних вимог.

Програма навчальної дисципліни

Змістовий модуль 1. Загальні положення. Нетрадиційні робочі цикли в рамках традиційних конструктивних схем.
Тема 1. Визначення ДВЗ традиційної схеми, з’ясування принципових вад та недоліків традиційних схем та класифікація нетрадиційних двигунів.
Тема 2. Системний підхід до порівняльного аналізу двигунів різних схем, системний підхід до проєктування нових двигунів.
Тема 3. Альтернативні робочі цикли двигунів традиційних схем, поршневі двигуни з продовженим розширенням, поршневі двигуни, що працюють за циклом Аткінсона та циклом Мілера, двигуни з розділенням робочого процесу на два циліндри (двигун Кушуля, Скудері).
Тема 4. Двигуни традиційних схем, що працюють з використанням нетрадиційного палива.
Тема 5. Рідко вживані схеми традиційних ДВЗ. Авіаційні зіркоподібні ДВЗ з повітряним охолодженням, автомобільні двигуни з повітряним охолодженням, двигуни з протилежно рухомими поршнями, двотактні двигуни з нетрадиційними схемами продувки.
Змістовий модуль 2. Поршневі ДВЗ з альтернативними силовими механізмами.

Тема 6. Визначення вад та переваг центрального кривошипно-шатунного механізму та різновидів КШМ. Класифікація та коротка характеристика альтернативних силових механізмів поршневих двигунів.
Тема 7. Двигуни з «безшатунними» силовими механізмами еліпсографічного та гіпоциклічного типу: двигуни Парсонса, Бурлє, Баландіна, Мюррєя, Вуля.
Тема 8. Двигуни з багатоважільними механізмами, двигуни з механізмом типу «скошена шайба» та ін.
Тема 9. ДВЗ з вільно рухомими поршнями: дизель-компресори з вільно рухомими поршнями, генератори газу високих параметрів з вільно рухомими поршнями, будівельні дизель-молоти.
Змістовий модуль 3. Роторно-поршневі ДВЗ.
Тема 10. Визначення недоліків та переваг системи поршень-циліндр для забезпечення резервуару змінного об’єму. Класифікація та коротка характеристика альтернативних схем організації резервуару змінного об’єму для забезпечення в ній робочого циклу ДВЗ.
Тема 11. Особливості конструкції, робочого циклу, проєктування та розрахунку роторно-поршневого двигуна Ванкеля. Переваги та недоліки двигуна Ванкеля.
Тема 12. Особливості конструкції, робочого циклу, проєктування та розрахунку роторно-лопатєвого двигуна. Переваги та недоліки роторно-лопатєвого
двигуна.
Тема 13. Ротативні двигуни аксіального типу, торовидні та сферовидні
двигуни, роторно-поршневі двигуни інших схем.

Змістовий модуль 4. Двигуни із зовнішнім підведенням теплоти.

Тема 14. Визначення недоліків та переваг двигунів внутрішнього згоряння, в порівнянні з двигунами зовнішнього згоряння. Двигуни зовнішнього згоряння як альтернатива сучасним ДВЗ. Конструкція двигунів з зовнішнім підведенням тепла.
Тема 15. Особливості робочого циклу та різновиди двигуна Стірлінга. Розрахунок робочого циклу та особливості проєктування двигунів Стірлінга. Аналіз робочих характеристик виконаних двигунів Стірлінга.

Теми практичних занять

● Побудова ієрархічної схеми проєктування двигуна нетрадиційної схеми. Попереднє визначення основних параметрів двигуна: частота обертання, розмірність, кількість циліндрів
● Побудова розрахункового алгоритму робочого процесу в диференційній формі для відкритої термодинамічної системи.
Аналіз ідеалізованого та дійсного циклів двигунів, що працюють за циклом Аткінсона, Міллера, Д’яченко. Визначення конструктивних особливостей таких двигунів

● Порівняння конструкції та особливостей роботи двигунів з рідинним та повітряним охолодженням. Визначення вимог для
авіаційних поршневих двигунів. Аналіз рідко вживаних схем двотактних двигунів

● Розрахунок кінематики та динаміки безшатунного силового механізму еліпсографічного типу. Визначення причини та шляхів вирішення проблеми заклинення механізму. Ескізне порівняння двигунів з традиційним кривошипно-шатунним механізмом та з
безшатунним механізмом.

● Розрахунок кінематики двигунів з вільно рухомими поршнями.
● Побудова теоретичного та дійсного профілю ротору та твірної корпусу двигуна Ванкеля. Розрахунок кінематики двигуна Ванкеля.
● Розрахунок кінематики роторно-лопатєвого двигуна, розрахунок часу-перерізу органів газорозподілу.
● Розрахунок ідеалізованого двигуна Стірлінга. Особливості роботи α-, β-, γ-Стірлінга.

Індивідуальна робота здобувачів

Індивідуальна робота здобувачів виконується під керівництвом викладача і має на меті поглиблення та закріплення матеріалу лекційного курсу. Зважаючи на те, що аналіз нетрадиційних схем двигунів зовнішнього та внутрішнього згоряння неможливий без докладних розрахунків їх робочих циклів, а також без ескізного проєктування їх конструкції, пропонується наступна організація індивідуальної роботи здобувачів.
Академічна група здобувачів поділяється викладачем на підгрупи по 5...6 осіб, які умовно називають «конструкторськими бюро». Підгрупи отримують індивідуальне завдання на ескізне проєктування двигуна нетрадиційної схеми з докладною проробкою спеціального питання. В кожній підгрупі викладачем призначається відповідальна особа (головний конструктор), до обов’язків якої
входить загальне керівництво роботою підгрупи, розподіл робіт серед членів підгрупи, прийняття рішень щодо конструювання двигуна. Відповідальна особа підпорядковується безпосередньо викладачеві, інші члени підгрупи підпорядковуються відповідальній особі.
Індивідуальне завдання виконується в вигляді розрахунково-графічної роботи та містить розрахунково-пояснювальну записку і графічну частину. Виконання індивідуального завдання здійснюється за допомогою ПК та передбачає розробку кожною підгрупою необхідних програмних засобів для здійснення відповідних розрахунків. Індивідуальне завдання містить стандартні частини: опис двигунів заданої нетрадиційної схем, розрахунок кінематики двигуна, розрахунок динаміки двигуна, розрахунок робочого циклу двигуна та ескізне проєктування двигуна. Крім того до кожного індивідуального завдання ставиться задача проробки спеціального
питання. Зміст спеціального питання залежить від особливостей двигуна, що проєктується.
Наприкінці семестру всією підгрупою здійснюється загальний захист завдання у вигляді доповіді перед аудиторією. Індивідуальне завдання вважається захищеним якщо підгрупа отримала загалом за його виконання більше 20 балів. Захищене індивідуальне завдання є підставою для допуску до екзамену.
Крім зазначеного виду індивідуальної роботи кожен здобувач під час семестру має можливість підготувати реферат, присвячений двигуну нетрадиційної схеми, який не відповідає індивідуальному завданню жодної підгрупи. Реферат підлягає публічному захисту на практичних зайняттях. Бали, отримані за підготовку та захист реферату (разом не більше 10 балів) додаються до поточного рейтингу здобувача.

Перелік контрольних питань

1. Надати визначення двигуна внутрішнього згоряння традиційної схеми. Вказати на недоліки традиційних двигунів і визначити можливі шляхи їх усунення.
2. Навести відому Вам класифікацію двигунів нетрадиційних схем та надати коротку характеристику кожного типу двигуна.
3. Дати визначення та навести основні етапи життєвого циклу ДВЗ як технічного об’єкту.
4. Навести ознаки ДВЗ як складної технічної системи.
5. Навести етапи та мету процесу проєктування ДВЗ. Висхідне та низхідне проєктування.
6. Навести ієрархічні рівні проєктування ДВЗ (ієрархічну структуру комбінованого двигуна внутрішнього згоряння) та вказати на їх взаємозв’язок.
7. Навести приклади задач синтезу та аналізу при проєктуванні ДВЗ.
8. Пояснити принципи декомпозиції та ітераційності процесу проєктування ДВЗ.
9. Навести низку вимог, що висуваються при проєктуванні сучасного двигуна. Які при цьому використовуються техніко-економічні показники? Які основні тенденції можна виділити?
10. Яким чином здійснюється вибір частоти обертання двигуна, що проєктується?
11. Що необхідно враховувати при вибиранні геометричних розмірів циліндру двигуна (діаметра циліндра D, співвідношення S/D)?
12. Які фактори слід враховувати при визначенні кількості циліндрів двигуна?
13. Яким чином слід обирати компоновку двигуна, включаючи розташування циліндрів?
14. Пояснити як залежать основні визначальні параметри двигуна (частота обертання, геометричні розміри циліндру, кількість та розташування циліндрів) від призначення двигуна.
15. Пояснити особливість організації роботи ДВЗ за циклом Аткінсона. Навести індикаторну діаграму теоретичного та дійсного циклу, провести порівняння параметрів циклу Аткінсона та циклу Отто.
16. Пояснити особливість організації роботи ДВЗ за циклом Міллера. Навести індикаторну діаграму теоретичного та дійсного циклу, провести порівняння параметрів циклу Міллера та циклу Отто.
17. Яким чином необхідно змінити конструкцію серійного двигуна-прототипу для переведення його на роботу за циклом Аткінсона та за циклом Міллера?
18. Пояснити особливість організації робочого циклу двигуна з подовженим розширенням (схем Д’яченко). Навести індикаторну діаграму теоретичного та дійсного циклу.
19. Яким чином можливо конструктивно забезпечити роботу ДВЗ за циклом з подовженим розширенням?
20. Які переваги мають двигуни з розділенням робочого циклу на два циліндри? Навести схему двигуна Кушуля та пояснити його роботу.
21. Пояснити особливості робочого процесу двигунів, що працюють на гомогенній суміші з запаленням від стиснення. Які переваги потенційно мають такі двигуни та які недоліки?
22. Які особливості мають двигуни внутрішнього згоряння, що працюють на водні? Пояснити відмінність у робочому процесі в порівнянні з бензиновими двигунами.
23. Визначити доцільність та можливості використання вугільних суспензій в якості моторного палива ДВЗ. Які основні перешкоди необхідно подолати для успішного переведення ДВЗ на тверде паливо.
24. Пояснити особливості робочого циклу двигунів, що працюють на паливах з високим вмістом кисню: етиловий та метиловий спирти. Розглянути можливість переведення двигуна на горохоподібне паливо (що містить в собі паливо й окислювач).
25. Проаналізувати основні вади та переваги повітряного охолодження ДВЗ в порівнянні з двигунами з рідинним охолодженням.
26. Навести рідко вживані схеми продувки двотактних двигунів: продувка Цоллера, прямоточно-щілинна продувка тощо. Що спричиняє поступове витиснення двотактних двигунів чотиритактними конструкціями?
27. Проаналізувати кривошипно-шатунний механізм різних типів з точки зору компонування двигунів. Вказати недоліки.
28. Проаналізувати кінематику кривошипно-шатунного механізму. Визначити зв'язок між кінематикою механізму та особливостями протікання робочого циклу двигуна.
29. Проаналізувати динаміку кривошипно-шатунного механізму. Що таке сили інерції другого порядку, які причини їх виникнення?
30. Пояснити основні питання врівноваження багатоциліндрових двигунів з кривошипно-шатунним механізмом.
31. Навести розрахункову схему та пояснити роботу силового механізму еліпсографічного типу.
32. Навести схеми різновидів силового механізму еліпсографічного типу. Які обмеження на загальну кількість циліндрів двигуна справедливі для даного типу механізму?
33. Проаналізувати кінематику та динаміку безшатунного механізму еліпсографічного типу. Порівняти з кривошипно-шатунним механізмом.
34. Чи впливає тип силового механізму на протікання робочого циклу двигуна? Порівняти за цим фактором кривошипно-шатунний та безшатунний силовий механізм еліпсографічного типу.
35. Навести принципову схему гіпоциклічного безшатунного силового механізму (механізм Мюррея). Які зміни в конструкції двигуна забезпечує використання механізму даного типу?
36. Проаналізувати кінематику та динаміку гіпоциклічного безшатунного силового механізму. Виконати порівняння з кривошипно-шатунним механізмом.
37. Навести відомі Вам схеми двигунів з багато важільними механізмами. Яку мету переслідують конструктори, ускладнюючи конструкцію двигуна?
38. Які переваги щодо компонування двигуна має силовий механізм типу «скошена шайба»? Який основний недолік подібних механізмів?
39. Навести схему дизель-компресора з вільно рухомими поршнями. Пояснити принцип дії.
40. Яків чином можливо здійснити розрахунок кінематики поршнів дизель-компресору з вільно рухомими поршнями? Чи відповідає кінематика поршнів вимогам термодинамічної ефективності робочого циклу дизель-компресору?
41. Навести індикаторні діаграми теоретичного та дійсного циклу дизель-компресору з вільно рухомими поршнями та діаграми в порожнинах ступенів компресору.
42. Навести схему, пояснити принцип дії та навести призначення дизель-поршневих генераторів газу з вільно рухомими поршнями.
43. Пояснити відмінності між дизель-компресором з вільно рухомими поршнями та дизель-поршневим генератором газу з вільно рухомими поршнями.
44. Навести принципову схему свайного дизель-молоту. Пояснити принцип дії, навести індикаторну діаграму теоретичного та дійсного циклу.
45. Навести блок-схему побудови алгоритму розрахунку робочого циклу двигунів з альтернативними силовими механізмами. Які необхідно внести зміни до математичної моделі робочого циклу двигуна традиційної схеми? Яким чином робота силового механізму впливає на протікання робочого циклу двигуна?
46. Проаналізувати систему поршень-циліндр, що забезпечує судину змінного об’єму, за наступними параметрами: сили, що діють в системі, втрати на тертя, масогабаритні параметри.
47. Проаналізувати роботу системи поршневих кілець двигуна традиційної схеми.
48. Альтернативні шляхи організації судини змінного об’єму. Навести відомі Вам схеми роторно-поршневих ДВЗ.
49. Які потенційні переваги забезпечують роторно-поршневі двигуни в порівнянні з двигунами традиційної схеми?
50. Навести принципову схему двигуна Ванкеля, пояснити принцип дії двигуна.
51. Дати визначення теоретичного та дійсного контуру робочої порожнини двигуна Ванкеля.
52. Навести розрахункові формули для визначення теоретичного контуру робочої порожнини двигуна Ванкеля.
53. З яких міркувань корегується теоретичний контур робочої порожнини двигуна Ванкеля? Яким чином здійснюється коригування.
54. Яким чином розраховується профіль ротору двигуна Ванкеля? Навіщо в роторі виконуються заглиблення?
55. Навести схематично систему ущільнень двигуна Ванкеля. Які виникають проблеми з ущільненням робочих порожнин в двигунах даного типу.
56. Проаналізувати умови вигоряння палива в роторно-поршневому двигуні. З чим пов’язана установка двох свічок запалення в бензинових двигунах Ванкеля?
57. Проаналізувати форму камери згоряння двигуна Ванкеля з позиції термодинамічної ефективності двигуна.
58. Чи можливо організувати роботу двигуна Ванкеля за дизельним циклом.
59. Проаналізувати закон зміни об’єму робочих порожнин двигуна Ванкеля від кута повороту ротора та порівняти з традиційним кривошипно-шатунним механізмом.
60. Виконати порівняльний аналіз діаграм часу-перерізу органів газорозподілу роторно-поршневого двигуна та двигуна традиційної схеми.
61. Намалювати схему сил, діючих в роторно-поршневому двигуні Ванкеля. Яким чином здійснюється врівноваження двигунів даного типу?
62. Пояснити особливості конструювання багатороторних двигунів Ванкеля. Які при цьому виникають додаткові проблеми?
63. Навести принципову схему системи змащення двигуна Ванкеля. Якими способами утворюється шар масла на контурі робочого профілю двигуна?
64. Порівняти характеристики та основні техніко-економічні показники двигуна Ванкеля та двигуна традиційної схеми однакової потужності.
65. Намалювати принципову схему роторно-лопатєвого двигуна. Пояснити принцип дії.
66. Навести принципові схеми відомих Вам механізмів синхронізації руху лопатей роторно-лопатєвого двигуна.
67. Чи можливо створення багатороторних роторно-лопатєвих двигунів?
68. Вказати на принципові переваги та недоліки роторно-лопатєвого двигуна порівняно з двигуном традиційної схеми.
69. Визначити перспективні об’єкти застосування роторно-поршневих двигунів.
70. Пояснити особливість організації газообміну в роторно-лопатєвому двигуні.
71. Проаналізувати форму камери згоряння роторно-лопатєвого двигуна з позиції термодинамічної ефективності циклу.
72. Чи можливо організувати дизельний цикл в двигуні, виконаному за роторно-лопатєвою схемою.
73. Навести принципові схеми двигунів аксіального, торовидного та сферовидного типу.
74. Якими основними факторами обмежується гранична частота обертання ротора роторно-поршневих двигунів?
75. Проаналізувати можливість застосування роторно-поршневих двигунів, зокрема роторно-лопатєвої схеми, в двигунах з зовнішнім підведенням тепла.
76. Навести низки змін, які необхідно внести в програму розрахунку робочого циклу двигуна внутрішнього згоряння традиційної схеми для забезпечення розрахунку робочого циклу роторно-поршневих двигунів.
77. Намалювати принципову схему двигуна з зовнішнім підведенням тепла. Вказати основні відмінності двигунів внутрішнього згоряння від двигунів з зовнішнім підведенням тепла.
78. Назвати відомі Вам типи двигунів з зовнішнім підведенням тепла.
79. Навести теоретичний цикл Стірлінга в p-V та T-S координатах. Вказати на процеси регенерації тепла.
80. Записати вираз для термічного ККД регенеративного циклу Стірлінга та порівняти даний цикл з циклом Карно.
81. Порівняти теоретичний регенеративний цикл Стірлінга з циклами Отто та Дизеля.
82. Навести сумісні індикаторні діаграми теоретичного та дійсного циклу Стірлінга. Вказати на відмінності та на причини, що їх зумовлюють.
83. Навести складові втрат енергії в дійсному циклі Стірлінга по відношенню до теоретичного циклу.
84. Дати визначення регенератору та назвати його функції в складі двигуна Стірлінга.
85. Навести принципову схему α-Стірлінга. Порівняти теоретичний та дійсний закон зміни робочих об’ємів двигуна.
86. Навести принципову схему β-Стірлінга. Порівняти теоретичний та дійсний закон зміни робочих об’ємів двигуна.
87. Навести принципову схему γ-Стірлінга. Порівняти теоретичний та дійсний закон зміни робочих об’ємів двигуна.
88. Навести алгоритм визначення основних визначальних показників двигуна Стірлінга.
89. Які робочі тіла використовуються в двигунах Стірлінга і чому?
90. Яким чином здійснюється регулювання потужності та обертів двигуна Стірлінга?
91. Проаналізувати можливі палива, придатні для застосування в двигуні Стірлінга. Які з них можна вважати найбільш перспективними?
92. Навести основу алгоритму інтегрального розрахунку двигуна Стірлінга.
93. Навести розрахункову схему для побудови математичної моделі робочого процесу двигуна Стірлінга в диференційній формі.
94. Навести базові рівняння математичної моделі робочого процесу двигуна Стірлінга в диференційній формі.
95. Назвати фактори, які обмежують подальше збільшення ефективності двигуна Стірлінга.
96. Навести відомі Вам конструктивні схеми регенератору та методи його розрахунку.
97. Яким чином конструктивно виконується підведення та відведення тепла в двигуні Стірлінга?
98. Виконати порівняння робочих характеристик двигуна Стірлінга та двигуна традиційної схеми.
99. Виконати порівняння двигуна Стірлінга та двигуна традиційної схеми за основними техніко-економічними показниками.
100. Вказати можливі сфери застосування двигуна Стірлінга, що співпадають зі сферою застосування традиційних ДВЗ.

Форми поточного та підсумкового контролю 

Досягнення здобувача оцінюються за 100-бальною системою Університету.

  • 8 семестр


    Вид роботи


    Індивідуальне завдання

    Підсумковий контроль

    Екзамен



  • Кількість балів


    60

    Підсумковий контроль

    40

    Сума

    100

8 семестр



  • Вид роботи

    Кількість балів


  • Індивідуальне завдання

    60

  • Підсумковий контроль

    Екзамен

    40

  • Сума


    100

Рекомендовані джерела інформації

Основна література
1. Автомобільні двигуни / І. І. Тимченко, Ю. Ф. Гутаревич, К. Є. Долганов, М. Р. Муждобаєв; За ред. І. І. Тимченка. – Х.: Основа, 1995. – 464 с.
2. Наливайко В. С. Суднові двигуни внутрішнього згоряння: підручник/ В. С. Наливайко, Б. Г. Тимошевський, С. Г. Ткаченко. – Миколаїв: видавець Торубара В. В., 2015. – 332 с.
3. Двигуни внутрішнього згоряння: у 6 т. / за ред. проф. А. П. Марченка, засл. діяча науки України проф. А. Ф. Шеховцова. Харків: Видавн. центр НТУ «ХПІ», 2004. Т. 6: Надійність ДВЗ. 421 с.
4. Черниш І. І. Сучасні суднові двигуни: особливості конструкції, експлуатації та автоматизованого управління / І. І. Черниш, С. А. Кар’янський, Є. М. Оженко. – Одеса: НУ «ОМА», 2019. – 217 с.
5. Митрофанов О. С. Основи експлуатації, обслуговування та ремонту двигунів внутрішнього згоряння: навчальний посібник / О. С. Митрофанов, А. Ю. Проскурін. – Миколаїв: НУК, 2018. – 151 с.
6. Наливайко В. С. Конструктивні вузли та системи суднових двигунів внутрішнього згоряння: навчальний посібник / В. С. Наливайко, Б. Г. Тимошевський. – Миколаїв: НУК, 2014. – 87 с.
7. Наливайко В. С. Режими роботи суднових ДВЗ : навч. посіб / В. С. Наливайко, С. Г. Ткаченко. – Миколаїв: НУК, 2015. – 100 с.
8. Утилізація тепла суднових ДВЗ: термохімічні та воднево-еталогідрідні методи: монографія / М. Р. Ткач, Б. Г. Тимошевський, О. С. Митрофанов, А. Ю. Проскурін, А. С. Познанський, Ю. М. Галинкін. – Миколаїв: видавець Торубара В. В., 2019. – 178 с.
9. Кустовська А. Д. Альтернативні палива: підручник / А. Д. Кустовська, С. В. Іванов, Є. О. Бережний. – Київ: НАУ, 2014. – 624 с.
10.Марченко А. П., Рязанцев М. К., Шеховцов А. Ф. Двигуни внутрішнього згоряння : серія підручників у 6 т. Т. 1. Розробка конструкції форсованих двигунів наземних транспортних машин / ред. проф. А. П. Марченко та засл. діяча науки України проф. А. Ф. Шеховцова. Харків : Прапор, 2004. – 384 с.
11.Марченко А. П., Рязанцев М. К., Шеховцов А. Ф. Двигуни внутрішнього згоряння : серія підручників у 6 т. Т. 2. Доводка конструкції форсованих двигунів наземних транспортних машин / ред. проф. А. П. Марченко та засл. діяча науки України проф. А. Ф. Шеховцова. Харків : Прапор, 2004. – 288 с.
12.Абрамчук Ф. І., Гутаревич Ю.Ф., Долганов К.Є., Тимченко І.І. Автомобільні двигуни: Підручник. – К.: Арістей, 2004. – 474 с.
13.Абрамчук Ф. І., Двигуни внутрішнього згоряння: Серія підручників у 6 томах. Т.6 Надійність ДВЗ / Ф. І. Абрамчук, М. К. Рязанцев, А. Ф. Шеховцов / ред. проф. А. П. Марченко та засл. діяча науки України проф. А. Ф. Шеховцова. Харків : Прапор,
2004. – 324 с.

Допоміжна література
14. Комбінована силова установка автотранспортного засобу : пат. 100503 Україна МПК 7 В60К 6/00 / О. І. Воронков, І. М. Нікітченко, Е. В. Тесленко, О. Ю. Ліньков, А. О. Назаров; заявник та патентовласник Харківський національний автомобільно-дорожній університет. No u201501594; заявл. 24.02.2015 р.; опубл. 27.07.2015 р., Бюл. No 14.
15. Воронков О. І., Лісіна О. Ю., Нікітченко І. М. Визначення часу перетину в золотниковому розподільнику пневмодвигуна. Автомобильный транспорт: сб. науч. тр. ХНАДУ. 2014. Вып. 34. С. 39–43.
16. Qihui Y., Cai M., Shi Y., Yuan C. Dimensionless Study on Efficiency and Speed Characteristics Of a Compressed Air engine. Beijing University of Aeronautics and Astronautics. 2015. No 137 (4).
17. Поршнева машина : пат. на винахід України No 120489 / О. С. Митрофанов, Ю. В. Шабалін, Т. Ф. Бірюк, Л. О. Єфеніна. No a201902189; зая-вл. 10.09.2019 р.; опубл.10.12.2019 р. Бюл. No 23.


Інформаційні ресурси в інтернет
Основними джерелами інформації для даної дисципліни є проєктна документація двигунів, проєктні керівництва (Project Guide) фірм-розробників двигунів, в першу чергу провідної корпорації МАN, MITSUBISHI, YANMAR, DAIHATSU, Wärtsilä, вітчизняні та закордоні технічні журнали по двигунобудуванню.
1. Society of Automotive Engineers (SAE): http://www.sae.org/
2. Сайт Wärtsilä: https://www.wartsila.com/
3. Wärtsilä Encyclopedia of Marine Technology: https://www.wartsila.com/encyclopedia
4. Сайт WinGD Company: https://www.wingd.com/en/
5. Сайт MAN Diesel: https://www.man-es.com/
6. MAN Two-stroke project guides: https://www.man-es.com/marine/products/planning-tools-and-downloads/project-guides/two-stroke
7. Сайт Сaterpillar https://www.caterpillar.com
8. Сайт Mitsubishi: https://www.mhi.com
9. Сайт Akasaka Diesels Ltd: http://www.akasaka-diesel.jp/en/
10.Сайт Daihatsu Diesel: https://www.dhtd.co.jp/en/
11.Сайт Hyundai: http://www.hyundai-engine.com/en/