Двигуни внутрішнього згоряння, установки та технічна експлуатація Internal Combustion Engines, Plants and Technical Maintenance Department

+38 (093) 031 31 01

Двигуни внутрішнього згоряння, установки та технічна експлуатація Internal Combustion Engines, Plants and Technical Maintenance Department

ЕКСПЛУАТАЦІЯ ТА РЕМОНТ ДВИГУНІВ ВНУТРІШНЬОГО ЗГОРЯННЯ, ЗАСТОСУВАННЯ ПАЛИВ ТА ОХОЛОДЖУЮЧИХ РІДИН

Illustration



Тип: обов’язковаВикладач: Тимошевський Борис ГеоргійовичРік підготовки: 4-йСеместр: 8-йКількість кредитів: 5Кількість модулів: 1Кількість змістових модулів: 5Загальна кількість годин: 150Вид контролю: екзаменРобоча програма 2021 р.Робоча програма 2024 р. 

Розподіл годин

  • ДЕННА ФОРМА

    Лекції

    30

    Практичні

    30

    Лабораторні

    15

    Самостійна робота

    75

    Усього

    150

  • ЗАОЧНА ФОРМА

    Лекції

    10

    Практичні

    10

    Лабораторні

    4

    Самостійна робота

    126

    Усього

    150

ДЕННА ФОРМА

ЗАОЧНА ФОРМА

  • Лекції

    30

    10

  • Практичні

    30

    10

  • Лабораторні

    15

    4

  • Самостійна робота

    75

    126

  • Усього

    150

    150

Загальна інформація

Набуті компетентності

● Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі і практичні роботи у галузі енергетичного машинобудування або у процесі навчання, що передбачає застосування теорії тепломасообміну, технічної термодинаміки, гідрогазодинаміки, трансформації (перетворення) енергії, технічної механіки та методів відповідних наук і характеризується комплексністю та невизначеністю умов.● Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності.● Здатність визначати режими експлуатації енергетичного та тепло-технологічного обладнання та застосовувати способи раціонального використання сировинних, енергетичних та інших видів ресурсів. Здатність безпечно експлуатувати двигуни внутрішнього згоряння та їхні елементів.

Результати навчання

● Застосовувати інженерні технології, процеси, системи та обладнання відповідно до спеціальності 142 Енергетичне машинобудування; обирати та застосовувати придатні типові аналітичні, розрахункові та експериментальні методи; правильно інтерпретувати результати таких досліджень;● Виявляти, формулювати та вирішувати інженерні завдання відповідно до спеціальності 142 Енергетичне машинобудування; розуміти важливість нетехнічних (суспільство, здоров'я та безпека, навколишнє середовище, економіка й промисловість) обмежень;● Використовувати обладнання, матеріали та інструменти, інженерні технології і процеси, а також розуміння їх обмежень при вирішенні професійних завдань;● Експлуатувати двигуни внутрішнього згоряння та їхні елементи з ро-зумінням сучасних інженерних технологій, що гарантують безпечні наслідки для навколишнього середовища, суспільства, здоров'я, економіки і промисловості.

Програма навчальної дисципліни

Модуль 1.
Змістовий модуль 1. Нормативні основи технічної експлуатації ДВЗ.
Тема 1. Основні тенденції розвитку суднового двигунобудування та його технічної експлуатації. Визначення поняття технічної експлуатації суднових двигунів та основні завдання. Загальні положення технічної експлуатації.
Тема 2. Безпека при експлуатації та ремонті двигунів. Визначення основних небезпечних ситуацій та їх попередження. Загрози та превентивні заходи щодо пожеж та отруєння відхідними газами.
Тема 3. Організація робіт з монтажу, експлуатації та ремонту суднових двигунів. Консервація, зберігання та розконсервація суднових двигунів.

Змістовий модуль 2. Експлуатація ДВЗ.

Тема 4. Підготовка та введення в дію. Пуск суднових двигунів. Технічне обслуговування суднових двигунів під час роботи та у непрацюючому стані.
Тема 5. Підготовка до маневрів та зупинка суднових двигунів. Особливості експлуатації суднових двигунів на паливі з підвищеною вихідною в’язкістю.
Тема 6. Експлуатаційні характеристики та режими роботи суднових двигунів.

Змістовий модуль 3. Ремонт ДВЗ.

Тема 7. Можливі несправності в роботі суднових двигунів, причини та спос-би їх усунення.
Тема 8. Ремонт деталей, механізмів та пристроїв суднових двигунів внутрішнього згоряння. Дефектування та ремонт колінчастого валу, втулки робочого циліндра, кришки робочого циліндра.
Тема 9. Дефектування та ремонт поршнів й шатунів, підшипників, механізму газорозподілу. Ремонт та обслуговування паливної апаратури суднових дизелів.

Змістовий модуль 4. Технічне обслуговування ДВЗ.

Тема 10. Технічне обслуговування суднових двигунів. Інтервали технічного обслуговування. Діагностика та виявлення несправностей.
Тема 11. Підкачуючі насоси, насоси високого тиску, форсунки, фільтри, система курування. Агрегати наддуву, охолоджувачі, турбіни, компресори, допоміжні агрегати.
Тема 12. Збирання суднових двигунів після ремонту. Регулювання суднових двигунів. Запасні частини і технічна документація.

Змістовий модуль 5. Застосування палив, масел та охолоджуючих рідин у ДВЗ.

Тема 13. Загальні вказівки щодо використання палив, масел та охолоджуючих рідин. Класифікація суднових нафтових палив. Вимоги безпеки та охорони навколишнього середовища при використанні нафтових палив. Застосування у суднових двигунах альтернативних видів палив.
Тема 14. Класифікація суднових масел та мастил. Базові масла. Присадки до масел та мастил. Номенклатура, загальні вимоги до якості моторних та трансмісійних масел. Вимоги міждержавних стандартів.
Тема 15. Основні відомості про охолоджуючі рідини. Класифікація та галузі їх застосування. Асортимент охолоджуючих рідин. Фізико-хімічні властивості охолоджуючих рідин.

Теми практичних занять

● Нормативні документи технічної експлуатації ДВЗ. Вивчення загальних основ правил технічної експлуатації суднових двигунів. Загальні вимоги Регістру судноплавства України щодо технічної експлуатації● Вивчення загальних принципів та особливостей монтажу, експлуатації та ремонту суднових двигунів● Консервація, зберігання та розконсервація суднових двигунів. Введення в дію суднових двигунів● Особливості обслуговування при маневрах та зупинках суднових ДВЗ, попередження аварійних ситуацій● Визначення характерних несправностей ДВЗ та методів їх усунення● Вивчення методів обслуговування суднових двигунів під час роботи, систем пуску, продувки та наддуву● Експлуатації суднових ДВЗ на важких та альтернативних паливах● Основні принципи ремонту деталей, механізмів та пристроїв суднових ДВЗ● Методи дефектування та ремонту деталей механізму руху та циліндро-поршневої групи. Особливості відновлення колінчатих валів● Усунення тріщин блоків. Відновлення гнізд корінних підшипників. Способи відновлення посадкових місць блоків циліндрів● Вивчення методів ремонту та обслуговування паливної апаратури суднових дизелів. Ремонт насосів високого тиску, форсунок, агрегатів наддуву, охолоджувачів● Вивчення процесів збирання суднових ДВЗ після ремонту. Регулювання суднових двигунів. Запасні частини і технічна документація● Використання палив, класифікація, вимоги правил безпеки та охорони навколишнього середовища● Використання суднових масел та мастил, присадок. Ознайомлення з номенклатурою та загальними вимогами до якості моторних та трансмісійних масел● Використання охолоджуючих рідин у ДВЗ, фізико-хімічні властивості асортимент та загальні вимоги до застосування

Теми лабораторних робіт

Лабораторна робота №1. Консервація, зберігання та розконсервація суднових двигунів
Лабораторна робота №2. Підготовка та введення в дію. Пуск суднових двигунів 
Лабораторна робота №3. Експлуатаційні характеристики та режими роботи суднових двигунів
Лабораторна робота №4. Дефектування колінчастого валу, втулки робочого циліндра, кришки робочого циліндра
Лабораторна робота №5. Дефектування поршнів й шатунів, підшипників, механізму газорозподілу
Лабораторна робота №6. Збирання та регулювання суднових двигунів після ремонту

Форми поточного та підсумкового контролю 

Досягнення здобувача оцінюються за 100-бальною системою Університету.


  • ЗМ1. Тема 3

    Лабораторна робота №1

    ЗМ2. Тема 1-3

    Тестування

    ЗМ2. Тема 4

    Лабораторна робота №2

    ЗМ2. Тема 6

    Лабораторна робота №3

    ЗМ2. Тема 4-6

    Тестування

    ЗМ3. Тема 8

    Лабораторна робота №4

    ЗМ3. Тема 9

    Лабораторна робота №5

    ЗМ3. Тема 7-9

    Тестування

    ЗМ4. Тема 12

    Лабораторна робота №6

    ЗМ4. Тема 10-12

    Тестування

    ЗМ5. Тема 13-15

    Тестування

    Підсумковий контроль

    Екзамен


  • ЗМ1. Тема 3

    5

    ЗМ2. Тема 1-3

    6

    ЗМ2. Тема 4

    5

    ЗМ2. Тема 6

    5

    ЗМ2. Тема 4-6

    6

    ЗМ3. Тема 8

    5

    ЗМ3. Тема 9

    5

    ЗМ3. Тема 7-9

    6

    ЗМ4. Тема 12

    5

    ЗМ4. Тема 10-12

    6

    ЗМ5. Тема 13-15

    6

    Підсумковий контроль

    40

    Сума

    100



  • ЗМ1. Тема 3

    Лабораторна робота №1

    5

  • ЗМ2. Тема 1-3

    Тестування

    6

  • ЗМ2. Тема 4

    Лабораторна робота №2

    5

  • ЗМ2. Тема 6

    Лабораторна робота №3

    5

  • ЗМ2. Тема 4-6

    Тестування

    6

  • ЗМ3. Тема 8

    Лабораторна робота №4

    5

  • ЗМ3. Тема 9

    Лабораторна робота №5

    5

  • ЗМ3. Тема 7-9

    Тестування

    6

  • ЗМ4. Тема 12

    Лабораторна робота №6

    5

  • ЗМ4. Тема 10-12

    Тестування

    6

  • ЗМ5. Тема 13-15

    Тестування

    6

  • Підсумковий контроль

    Екзамен

    40

  • Сума


    100

Рекомендовані джерела інформації

Основна література
1. Основи технічної експлуатації суднових двигунів внутрішнього згоряння : навч. посіб. / Б. Г. Тимошевський, О. С. Митрофанов, А. Ю. Проскурін. – Миколаїв : видавець Торубара В.В., 2024. – 302 с.
2. Суднові двигуни внутрішнього згоряння : Підручник / В. С. Наливайко, Б. Г. Тимошевський, С. Г. Ткаченко. – Миколаїв : видавець Торубара В. В., 2015. – 332 с.
3. Двигуни внутрішнього згоряння: у 6 т. / за ред. проф. А. П. Марченка, засл. діяча науки України проф. А. Ф. Шеховцова. Харків: Видавн. центр НТУ «ХПІ», 2004. Т. 6: Надійність ДВЗ. 421 с.
4. Судновий механік : довідник : у 3 т. / за ред. А. А. Фока. Одеса : Фенікс, 2008. Т. 1. 1036 с.
5. Черниш І. І. Сучасні суднові двигуни: особливості конструкції, експлуатації та автоматизованого управління / І. І. Черниш, С. А. Кар’янський, Є. М. Оженко. – Одеса: НУ «ОМА», 2019. – 217 с.
6. Основи експлуатації, обслуговування та ремонту двигунів внутрішнього згоряння : навч. посіб. / О. С. Митрофанов, А. Ю. Проскурін. – Миколаїв : видавець Торубара В.В., 2018. – 151 с.
7. Наливайко В. С. Конструктивні вузли та системи суднових двигунів внутрішнього згоряння: навчальний посібник / В. С. Наливайко, Б. Г. Тимошевський. – Миколаїв: НУК, 2014. – 87 с.
8. Наливайко В. С. Режими роботи суднових ДВЗ : навч. посіб / В. С. Наливайко, С. Г. Ткаченко. – Миколаїв: НУК, 2015. – 100 с.
9. Утилізація тепла суднових ДВЗ: термохімічні та воднево-металогідридні технології : монографія / М. Р. Ткач, Б. Г. Тимошевський, О. С. Митрофанов, А. Ю. Проскурін, А. С. Познанський, Ю. М. Галинкін. – Миколаїв : Видавець Торубара В. В., 2020. – 168 с.
10. Кустовська А. Д. Альтернативні палива: підручник / А. Д. Кустовська, С. В. Іванов, Є. О. Бережний. – Київ: НАУ, 2014. – 624 с.

Допоміжна література
1. Babicz J. Wärtsilä Encyclopedia of ship technology. 2nd ed. Helsinki : Wärtsilä corporation, 2015. 659 p. Доступ: https://www.wartsila.com/docs/default-source/marine-documents/encyclopedia/wartsila-o-marine-encyclopedia.pdf
2. Kees Kuiken. Diesel Engines for ship propulsion and power plants. Target Global Energy Training. Onnen, The Netherlands. July 2008. Доступ: https://books.google.com.ua/books/about/Diesel_engines.html?id=uRPwSAAACAAJ&redir_esc=y
3. Lakshminarayanan P.A., Avinash Kumar Agarwal. Design and Development of Heavy Duty Diesel Engines. Springer, 2020. 912 р. Доступ: https://link.springer.com/book/10.1007/978-981-15-0970-4.
4. Latarche M. Pounder’s marine diesel engines and gas turbines. 10th ed. Elsevier Ltd, 2021. 930 р. Доступ:
https://maritimeexpert.files.wordpress.com/2016/08/pounders-marine-diesel-engines-gas-turbines.pdf
5. Low speed engine. WinGD, 2023. 49 p. Доступ: https://www.wingd.com/getattachment/0b2eded5-5b4f-4b5a-a701-8065ed4f53c2/press-release.
6. Marine engine programme. MAN Energy Solution, 2023. 238 p. Доступ: https://pdf.nauticexpo.com/pdf/man-energy-solutions-marine/marine-engine-programme/21500-120414.html.


Інформаційні ресурси в інтернет
Основними джерелами інформації для даної дисципліни є проектна документація двигунів, проектні керівництва (Project Guide) фірм-розробників двигунів, в першу чергу провідної корпорації МАN, MITSUBISHI, YANMAR, DAIHATSU, Wärtsilä, вітчизняні та закордоні технічні журнали по двигунобудуванню.
Society of Automotive Engineers (SAE): http://www.sae.org/
Сайт Wärtsilä: https://www.wartsila.com/
Wärtsilä Encyclopedia of Marine Technology: https://www.wartsila.com/encyclopedia
Сайт WinGD Company: https://www.wingd.com/en/
Сайт MAN Diesel: https://www.man-es.com/
MAN Two-stroke project guides: https://www.man-es.com/marine/products/planning-tools-and-downloads/project-guides/two-stroke
Сайт Сaterpillar https://www.caterpillar.com
Сайт Mitsubishi: https://www.mhi.com
Сайт Akasaka Diesels Ltd: http://www.akasaka-diesel.jp/en/
Сайт Daihatsu Diesel: https://www.dhtd.co.jp/en/
Сайт Hyundai: http://www.hyundai-engine.com/en/